Dieta, ale dla kogo?

Dieta Dukana zakłada przede wszystkim wspaniałe rezultaty w gubieniu kilogramów, jednak środki, jakimi będziemy dochodzić do tego efektu mogą dla niektórych być barierą nie do przebycia. Nie poleca się tej diety tym, którzy cierpią na jakiekolwiek dolegliwości, w szczególności na schorzenia nerek lub wątroby. Jeśli zaś nic nam nie dolega, poza tym, że mamy widoczne krągłości, których u siebie nie tolerujemy, wówczas możemy stawić czoła wyzwaniom, jakie na nas czekają w każdej z czterech faz diety proteinowej. W związku z tym, iż w zmniejszaniu objętości w poszczególnych partiach naszego ciała będą nam głównie pomagać proteiny, z takiej diety nie będą mogły skorzystać kobiety w ciąży, które powinny spożywać pełnowartościowe potrawy.

Inną grupą osób, do których taka dieta nie jest skierowana, to osoby nieletnie, tak dzieci, jak i młodzież, których organizm jeszcze się do końca nie ukształtował. Jak się przekonamy, taka dieta może jednak cieszyć się powodzeniem wśród tych osób, które mają duży problem z zachowaniem tej samej wagi, z efektem jo-jo oraz z celulitem. Może być również pomocna dla tych, którzy nie radzą sobie zbyt dobrze, jeśli za cenę mniejszej wagi muszą koniecznie zrezygnować ze sytych posiłków. Biorąc pod uwagę przyzwyczajenia, czy przekonania żywieniowe, na pewno z tej diety nie skorzystają wegetarianie czy diabetycy.

Musimy pamiętać, że dieta Dukana całkowicie eliminuje z naszego jadłospisu węglowodany, natomiast w początkowej fazie zabrania jedzenia warzyw i owoców. Jak wiemy, nie można tutaj pominąć żadnego etapu diety ani zastosować inwersji faz.